Sākums Pieredze Ēku un zemes vienotības principa piemērošana praksē
Ēku un zemes vienotības principa piemērošana praksē

Ēku un zemes vienotības principa piemērošana praksē

Birojā vērsās klienti, kam uz piederošo nekustamo īpašumu sastāvā ietilpstošajām zemes vienībām atrodas būve, kurai nav noskaidrota īpašuma piederība. Vienā īpašumā atrodas ¾ būves, bet otrā – ¼ būves kopējās platības. Biroja sekmīga darbība ir panākusi, ka ar tiesas spriedumu izbeigts piespiedu dalītais īpašums, kad uz zemes atrodas būve, kurai nav noskaidrota piederība, un izveidots vienots nekustamais īpašums.

Klienta stāsts

Birojā vērsās klienti, kam uz piederošo nekustamo īpašumu sastāvā ietilpstošajām zemes vienībām atrodas būve, kurai nav noskaidrota īpašuma piederība. Būve uz zemes izvietota tā, ka vienā īpašumā atrodas ¾ būves kopējās platības, savukārt otrā īpašumā atrodas ¼ būves kopējās platības.

Risinājums

Pamatojoties uz Civillikuma 968. pantu, kas nosaka, ka uz zemes uzcelta un cieši ar to savienota ēka atzīstama par tās daļu, tiesā tika celta prasība par īpašuma tiesību atzīšanu uz būvi, lūdzot tiesu atzīt abu nekustamo īpašumu īpašnieku īpašuma tiesības uz būves domājamām daļām.

Saskaņā ar civillietā iesniegto būves novietojuma shēmu zemes vienībās un celto prasību ar tiesas spriedumu atzītas prasītāju īpašuma tiesības attiecīgi uz 289/437 un uz 148/437 domājamām daļām no būves. Proti, biroja sekmīga darbība ir panākusi, ka ar tiesas spriedumu izbeigts piespiedu dalītais īpašums, kad uz zemes atrodas būve, kurai nav noskaidrota piederība, un izveidots vienots nekustamais īpašums.