Šogad Klimata un enerģētikas ministrija izstrādājusi jaunu noteikumu projektu par vēja elektrostaciju maksājumu kārtību vietējās kopienas attīstībai. Projekts paredz, ka elektroenerģijas ražotāji, kuru vēja elektrostacijas atrodas Latvijas teritorijā, veiks ikgadējus maksājumus vietējām kopienām, lai atbalstītu reģionālo labklājību un veicinātu sabiedrības interesi par atjaunojamajiem energoresursiem. Projekta saskaņošanas stadijā maksājumi paredzēti 2500 eiro apmērā par katru megavatu elektrostacijas jaudas, un tie tiks sadalīti starp pašvaldībām un mājsaimniecībām, kas atrodas elektrostaciju tuvumā.

Saskaņā ar noteikumu projektu elektroenerģijas ražotājiem ir jāveic maksājumi vietējai kopienai reizi gadā līdz 1. martam par iepriekšējo kalendāro gadu. Šie maksājumi tiek veikti pašvaldībai, kuras teritorijā atrodas vēja elektrostacija. Noteikumi paredz, ka maksājuma saņēmēji ir administrējošā pašvaldība un mājsaimniecības, kas atrodas divu kilometru rādiusā no sauszemes vēja elektrostacijas robežas vai krastā no jūras elektrostacijas.

Maksājumu uzsākšanas pienākums sākas nākamajā gadā pēc elektrostacijas pieslēgšanas sistēmai un beidzas, kad elektrostacija tiek demontēta un teritorija sakārtota. Šī kārtība nodrošinās stabilu finansiālu atbalstu vietējām kopienām un veicinās vēja enerģijas attīstību Latvijā.

Noteikumu projekts arī nosaka, ka administrējošā pašvaldība no maksājumiem gūtos ienākumus var izmantot energoefektivitātes veicināšanai, vides aizsardzībai, infrastruktūras uzturēšanai un citiem sabiedrībai nozīmīgiem mērķiem. Tas veicinās dzīves kvalitātes uzlabošanos un ekonomisko attīstību reģionos.

Vēja parks uz jūsu zemes!

Ņemot vērā, ka jaunais noteikumu projekts ievērojami veicinās atjaunojamo energoresursu izmantošanu un vietējās elektroenerģijas ražošanas attīstību, arvien biežāk sastopamies ar jautājumiem no klientiem par to, kā rīkoties, ja pie viņiem ierodas vēja parku attīstītāji ar piedāvājumiem par zemes nomu ar apbūves tiesības nodibināšanu. Šāda situācija prasa rūpīgu piedāvātā līguma izvērtēšanu un juridisku konsultāciju, lai nodrošinātu, ka ne tikai vietējā kopiena, bet arī zemes īpašnieki saņem taisnīgu atlīdzību, un noslēgtais līgums neapgrūtina īpašuma daļu, kas nav nodota lietošanā apbūves tiesīgajam.

Apbūves tiesības definīcija un piemērošana vēja parku būvniecībā

Latvijas Civillikums nodrošina zemes īpašniekiem iespēju gūt papildu ienākumus, piešķirot apbūves tiesības vai pārdodot zemi attīstītājiem, kuri vēlas izbūvēt vēja parkus vai saules elektrostacijas. Apbūves tiesības ir juridisks instruments, kas ļauj veidot nedzīvojamas ēkas vai inženierbūves uz sveša zemes gabala, balstoties uz līgumu. Saskaņā ar Civillikuma normām apbūves tiesība ir ar līgumu piešķirta mantojama un atsavināma lietu tiesība, kas ļauj personai celt un izmantot nedzīvojamās ēkas vai inženierbūves uz sveša zemes gabala. Apbūves tiesība stājas spēkā pēc tās ierakstīšanas zemesgrāmatā, un apbūves tiesības ieguvējs iegūst visas tiesības un pienākumus, kas izriet no apbūves tiesību līguma. Tādējādi apbūves tiesība nodrošina plašu juridisko aizsardzību un elastību attiecībā uz tās izmantošanu un pārvaldību.

Sadarbības iespējas un maksājumu struktūras

Zemes īpašnieki var izvēlēties dažādus sadarbības veidus ar vēja enerģijas projektu attīstītājiem.

  • Fiksēti maksājumi – pamatojoties uz apbūvei piešķirto hektāru, vēja turbīnu skaitu vai to jaudu.
  • Procentuālie maksājumi – saistīti ar ieņēmumiem no vēja parka darbības.
  • Īpašumtiesību sadale – iegūstot projekta daļu apmaiņā pret sava nekustamā īpašuma ieguldījumu.

Līgumos var būt iekļauta arī vairāku maksājumu veidu kombinācija. Piemēram, iespējams saņemt fiksētu maksājumu par hektāru un daļu no ieņēmumiem no katras turbīnas. Šī elastība nodrošina, ka zemes īpašnieki var izvēlēties sev visizdevīgāko sadarbības veidu.

Nomas termiņi un zemes izmantošana

Apbūves tiesību minimālais termiņš ir 10 gadi, bet maksimālais termiņš nav ierobežots un ir atkarīgs no pušu vienošanās. Parasti apbūves tiesību piešķiršana neierobežo zemes izmantošanu lauksaimniecības nolūkos, tāpēc zemes īpašniekam joprojām ir tiesības apstrādāt lauksaimniecības zemi. Tas ļauj efektīvi izmantot apbūves tiesībai nenodoto zemes platību, vienlaikus gūstot ienākumus no vēja turbīnu darbības. Šādi nosacījumi ir jāparedz noslēgtajā līgumā.

Apgrūtinājumi un juridiskā palīdzība

Lai arī apbūves tiesība piedāvā daudz priekšrocību, ir svarīgi apzināties arī potenciālos apgrūtinājumus un juridiskos izaicinājumus. Apbūves tiesību līgumi var būt sarežģīti, ietverot dažādus nosacījumus un pienākumus gan zemes īpašniekam, gan apbūves tiesīgajam. Piemēram, apbūves tiesīgajam ir jānes visas izmaksas, kas saistītas ar apbūves tiesību uzturēšanu, kā arī jānodrošina, ka uzceltās būves vai inženierbūves netraucē zemes īpašnieka citiem plāniem attiecībā uz zemi. Lai nodrošinātu, ka līgums ir juridiski korekts un atbilst jūsu interesēm, ieteicams konsultēties ar juristiem, kas specializējas šajā jomā. Zvērinātu advokātu birojs “Atlācis un Partneri” piedāvā kvalificētu juridisko palīdzību zemes īpašnieku interešu pārstāvēšanā sarunās un līguma slēgšanas procesā ar alternatīvās elektroenerģijas projektu attīstītājiem. Biroja speciālisti palīdzēs izprast līguma nosacījumus, piedāvās labākos risinājumus un nodrošinās, ka tiek ievērotas normatīvo aktu prasības. Tas ietver arī konsultācijas par līguma termiņiem, maksājumu struktūrām, apgrūtinājumiem un citām būtiskām niansēm.

Praktiskie padomi zemes īpašniekiem

  • Konsultējieties ar kvalificētu juristu – Pirms līguma parakstīšanas ir svarīgi konsultēties ar speciālistiem, lai saprastu visus juridiskos aspektus un izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem.
  • Izvērtējiet visus sadarbības veidus – Apsveriet dažādas maksājumu struktūras un izvēlieties to, kas vislabāk atbilst konkrētā zemes īpašnieka vajadzībām un ilgtermiņa plāniem.
  • Pārbaudiet līguma nosacījumus – Pievērsiet uzmanību visiem līguma nosacījumiem, ieskaitot apbūves tiesīgā pienākumus un atbildību.
  • Saglabājiet elastību – Meklējiet iespējas apvienot vairākus maksājumu veidus, lai nodrošinātu maksimālu ienākumu potenciālu.

Zvērinātu advokātu birojam “Atlācis un Partneri” ir plaša pieredze zemes īpašnieku interešu pārstāvēšanā sarunās ar attīstītājiem, kā arī attīstītāju interešu piedāvāšanā sadarbībā ar zemes īpašniekiem. Mūsu biroja speciālisti palīdz veidot taisnīgus un pušu interesēm atbilstošus sadarbības nosacījumus, nodrošinot veiksmīgu un ilgtspējīgu projektu īstenošanu.

Iepriekšējais