Dzīvesvietas maiņa ir bieži sastopama mūsdienu dinamiskajā sabiedrībā, kur cilvēki bieži maina gan dzīvesvietas, gan darba vietas. Šāda veida pārmaiņas var ietekmēt arī darba tiesiskās attiecības. Šajā ierakstā aplūkosim, kā darba uzteikums sakarā ar dzīvesvietas maiņu tiek regulēts saskaņā ar Darba likumu un kādi praktiskie soļi jāveic, lai šis process noritētu gludi.

Darbinieka tiesības un darba uzteikuma process

Darba likuma 100. pants nosaka, ka darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, ievērojot viena mēneša termiņu, ja vien darba līgumā vai koplīgumā nav noteikts citādāk. Šis noteikums dod iespēju darbiniekam pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar darba devēju, neatsaucoties uz konkrētu iemeslu. Lai arī dzīvesvietas maiņa, īpaši uz citu pilsētu vai pat valsti, var būt spēcīgs motivators vēlmei pārtraukt darba tiesiskās attiecības ātrāk par noteikto termiņu, tas netiek atzīts kā īpašs iemesls. Likums nosaka, kad darba uzteikuma termiņš var būt īsāks nekā viens mēnesis, ja:

  • darba koplīgumā vai darba līgumā nav noteikts īsāks uzteikuma termiņš;
  • darbinieks ir nodarbināts algotā pagaidu vai citā darbā saistībā ar viņa dalību aktīvajos nodarbinātības pasākumos, viņam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu vienu dienu iepriekš;
  • abas puses vienojas, ka darba līgumu var pārtraukt ātrāk nekā pēc viena mēneša;
  • darbinieka uzteikuma iemesls ir apstāklis, kas, pamatojoties uz tikumības un taisnprātības apsvērumiem, neļauj turpināt darba tiesiskās attiecības.

Vienošanās noslēgšana

Darba tiesisko attiecību izbeigšana, pamatojoties uz Darba likuma 114. pantu noteikto vienošanos, ir procedūra, kas ļauj darbiniekam un darba devējam savstarpēji vienoties par darba līguma izbeigšanu. Piemēram, darbinieks var lūgt darba devēju sagatavot vai pats iesniegt rakstisku iesniegumu, piedāvājot darba tiesiskās attiecības izbeigt ar savstarpējo vienošanos. Sarunas par darba tiesisko attiecību izbeigšanu uz vienošanās pamata sākotnēji var notikt abu pušu iniciatīvā, un, ja abas puses piekrīt, vienošanās tiek noformēta rakstveidā. Pārsvarā gadījumu tieši darba devējs sagatavo vienošanās projektu divos eksemplāros, ko paraksta abas puses – darbinieks un darba devējs.

Ir svarīgi atzīmēt, ka šāda veida vienošanās ļauj ignorēt standarta uzteikuma termiņus un ierobežojumus, kas parasti tiek piemēroti, ja darba līguma izbeigšana notiek uz darba devēja vai darbinieka uzteikuma pamata. Vienošanās tiek norādīts konkrēts darba tiesisko attiecību izbeigšanas datums, un šīs vienošanās termiņi ir saistoši neatkarīgi no darbinieka veselības stāvokļa, jo atšķirībā no parastā uzteikuma, vienošanās neparedz termiņa pagarināšanu darbinieka darbnespējas dēļ.

Darba devējs darbinieka pēdējā darba dienā izmaksā darbiniekam visas tam pienākošās naudas summas, kuru izmaksāšanu paredz Darba likums (neizmaksāto darba algu par nostrādāto periodu, kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu proporcionāli nostrādātajam laikam). Lai arī Darba likums neuzliek par pienākumu darba devējam izmaksāt atlaišanas pabalstu, ja darba tiesiskās attiecības izbeigšanas pamats ir vienošanās, tomēr, ja darba devējs piekrīt, tad puses vienošanās tekstā var paredzēt arī finansiālu atbalstu jeb kompensāciju darbiniekam.

Bezdarbnieka pabalsta saņemšana

Finansiālie ieguvumi no vienošanās var būt noderīgi darbiniekam, īpaši, ja viņam nav iespējas uzreiz atrast jaunu darba vietu. Situācijās, kad darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas uz vienošanās pamata, bezdarbnieka pabalstu saskaņā ar likumu “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” sāk izmaksāt no dienas, kad Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā iesniegts attiecīgs iesniegums par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu. Savukārt, ja darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas, pamatojoties uz darbinieka vai darba devēja uzteikumu, tad bezdarbnieka pabalsts tiek piešķirts ne agrāk kā divus mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Praktiskie soļi darba uzteikumam

  • Sagatavot rakstisku paziņojumu – uzrakstiet skaidru un konkrētu darba uzteikuma vēstuli vai priekšlikumu darba devējam izbeigt darba tiesiskās attiecības ar savstarpējo vienošanos, norādot vēlamo pēdējo darba dienu.
  • Pārrunāt ar darba devēju – lai izvairītos no neskaidrībām, labāk visu pārrunāt klātienē vai telefoniski, pirms iesniedzat oficiālu uzteikumu.
  • Konsultēties ar juristu – tas ir svarīgi, lai nodrošinātu, ka tiek ievērotas visas no attiecīgā procesa izrietošās tiesības un pienākumi.

Dzīvesvietas maiņa var būt liels solis, bet pareiza pieeja darba tiesisko attiecību izbeigšanai var padarīt šo pāreju vienkāršāku. Zvērinātu advokātu birojs “Atlācis un Partneri” piedāvā juridisku atbalstu un palīdzību šajā procesā, nodrošinot, ka jūsu tiesības tiek ievērotas katrā procesa posmā.