Cesija ir juridiskais process, kurā vienas puses (cedenta) prasījuma tiesības tiek pārnestas uz citu pusi (cesionāru). Vienkāršāk – cesija ir kreditoru maiņa bez parādnieka piekrišanas.
Šis process ir svarīgs gan kreditoriem, gan parādniekiem, jo tas ļauj optimizēt finanšu plūsmu un atvieglo parāda atgūšanas procesu.
Dažādi cesiju veidi
Cesija var notikt vairākos veidos, kā minēts Civillikumā:
- pēc likuma,
- pēc tiesas sprieduma,
- ar tiesisku darījumu.
Līgumiskā cesija ir visizplatītākais veids, kur prasījuma tiesības tiek pārnestas no viena kreditora uz citu ar cesijas līguma palīdzību. Šādā gadījumā cedents (persona, kura atdod parādu) saņem cesijas maksu un vairs nav tieši iesaistīts parāda piedziņā. Cesijas līgumi tiek slēgti galvenokārt aizdevuma saistību neizpildes gadījumos. Tie var tikt izmantoti arī citās situācijās, kad kreditors vēlas atbrīvoties no administratīvā sloga, kas saistīts ar parādu atgūšanu. Prasījums var būt dažādas dabas, piemēram, naudas prasījums, prasījums par preču piegādi, pakalpojumu sniegšanu vai jebkura cita veida saistību izpilde. Prasījuma cedēšana jeb prasījuma tiesību pārdošana citai personai Latvijā ir izplatīta prakse.
Parādnieka loma cesijas procesā
Kad parādnieks saņem paziņojumu par cesiju, viņš var saskarties ar neskaidrībām un bažām par to, kas notiek tālāk. Svarīgi saprast, ka cesija nenozīmē nekādas tūlītējas sekas parādnieka ikdienas dzīvē, izņemot to, ka turpmāk jāveic maksājumi jaunajam kreditoram. Parādniekam nav jāuztraucas par maksājumu apmēru vai termiņiem, jo jaunajam kreditoram jāievēro tie paši nosacījumi un ierobežojumi, kas attiecas uz sākotnējo kreditoru, kā arī parādnieks joprojām var izmantot visas savas tiesības, kas saistītas ar parāda apstrīdēšanu vai citus aizsardzības līdzekļus. Saņemot informāciju par cesiju, ieteicams rūpīgi pārbaudīt paziņojuma saturu un, ja nepieciešams, sazināties ar jauno kreditoru vai lūgt juridisku palīdzību, lai apstiprinātu cesijas faktu.
Lai gan parādniekam nav pienākuma uzticēties katram paziņojumam par prasījuma tiesību pārdošanu, rakstiska vai mutiska informācija par šādu cesiju nozīmē, ka turpmāk parādnieks nedrīkst veikt maksājumus sākotnējam kreditoram. Turklāt cesionārs no cesijas brīža var darboties ar kreditora tiesībām un uz šā pamata rīkoties ar prasījumu, tostarp arī cedēt to citam un izlietot to pret parādnieku. Tādējādi pastāv iespēja, ka prasījuma tiesības pret jums cedētas vairāk nekā vienu reizi, kas izskaidrotu paziņojumu saņemšanu no vairākiem parādu piedzinējiem.
Cesijas ierobežojumi un izņēmumi
Ir noteikti gadījumi, kad cesiju nevar piemērot. Cesijas ierobežojumi ir noteikti Civillikuma 1799. pantā, kur noteikti kritēriji, pēc kuriem cesija nav pieļaujama:
- visi prasījumi, kuru izlietošana vai nu pēc līdzēju vienošanās vai pēc likuma, saistīta ar kreditora personu;
- prasījumi, kuru saturs ar to izpildījumu kādai citai personai, bet nevis īstajam kreditoram, pilnīgi pārgrozītos.
Svarīgi zināt, saņemot informāciju par cesiju
Cesija ir daudzpusīgs instruments, tā neaprobežojas tikai ar līgumisko cesiju. Tiesību pārnešana var notikt ne tikai saskaņā ar līgumu starp divām pusēm, bet arī, piemēram, tiesību pāreja saskaņā ar likumu vai tiesas spriedumu. Tas padara cesiju par elastīgu un daudzpusīgu instrumentu, kas spēj atbalstīt un veicināt dažādu juridisko un ekonomisko mērķu sasniegšanu.
Saskarsme ar prasījuma tiesību cesiju var izraisīt zināmu stresu, ir svarīgi atcerēties, ka parādnieka pamattiesības paliek nemainīgas un aizsargātas, neatkarīgi no parādu pārvaldības metodes.
Zvērinātu advokātu biroja “Atlācis un Partneri” komanda ir pieejama, lai sniegtu atbalstu un profesionālu vērtējumu jūsu situācijai, pārstāvot klientu jebkurā cesijas īstenošanas procesa stadijā. Ja jums šķiet, ka cesionārs mēģina pasliktināt jūsu stāvokli, nevilcinieties meklēt profesionālu juridisko palīdzību, sazinoties ar mums.